Üdvözöljük a

Kassán járt a Miskolc Belvárosi Gazdaságfejlesztő Klaszter (2013. április)

honlapján!

-

Országos rendezvénynaptár

<< 2024 Április >>
KeSzeCsüSzoVa
1234567
891011121314
15161718192021
2223242526
27
28
2930     

JOGSZABÁLYOK

MKIK Hírlevél

Kassán járt a Miskolc Belvárosi Gazdaságfejlesztő Klaszter (2013. április)

A Klaszter negyedik tanulmányútjára 2013. április 25-26. között került sor, az úti cél ezúttal Kassa volt.

 

A delegáció tagja volt – többek között – a klaszter néhány támogató szervezetének képviselője

(a Miskolci Egyetem, és a Miskolci Kulturális Központ részéről), a klasztertagok többsége, és természetesen a klaszter munkáját menedzselő BOKIK Nonprofit Szolgáltató Kft. képviselői is. 

 

Több hivatalos találkozóra is sor került a látogatás alkalmával, a résztvevők találkozhattak a Kárpát Régió Üzleti Hálózat kassai irodájának vezetőjével, Mihók Gábor Úrral, aki - többek között - ismertette a Hálózat célkitűzéseit is a delegáció számára. Megtudhatták: a Hálózat elősegíti a kelet-közép-európai országok nyitását egymás gazdaságai irányában, és hozzájárul ahhoz, hogy a térség erős gazdasági régióvá fejlődjön. Az üzletfejlesztési irodák a Kárpát-medence kis- és középvállalkozásai között hidat képezve nyújtanak segítséget a határokon átívelő kereskedelmi és befektetési kapcsolatok építésében.

 

A találkozót követően sor került a kassai főutca bejárására, közelebbi megismerésére, amelyben helyi idegenvezető volt a résztvevők segítségére.

 

A helyi főutca, a Hlavna

 

A helyi főutca (Hlavna) nagyon attraktív közeg, amelyet bizonyára sok miskolci és Miskolc környéki is jól ismer: a látnivalók, zöld területek, szökőkutak, a csodálatos történelmi és szakrális emlékek mellett sok üzlet is megtalálható itt. Tele van hangulatos, látványos étteremmel, „kiülős” terasszal, cukrászdával, amelyet teljességgel birtokba is vesznek az ide érkezők.

 

A főutcáról már évtizedekkel ezelőtt teljesen kizárták az autóforgalmat és a tömegközlekedést. Bicikli út szeli át a majd egy kilométer hosszúságú, jó adottságokkal rendelkező, rendezett területet. Rendkívül népszerű a kassaiak (és a turisták) körében is: érzékelhető volt, hogy hétköznap délután is megteltek a teraszok, és nagyon sokan sétáltak, örömmel „korzóztak” a belvárosban.

Az elmúlt években itt is megjelent a tendencia: noha sok színvonalas üzlet van jelenleg is, de van néhány olyan, amelyik üresen áll. Az - főként magántulajdonban lévő - üzletek bérlői közül sokan döntöttek úgy, hogy bezárják üzletüket, vagy a belváros környéki bevásárlóközpontokba teszik át székhelyüket, esetleg igyekeznek más funkcióval megtölteni azt.

A főutca szerepe is sokat változott: már nem csak a bevásárlás a legfőbb motiváció az ide látogatók körében, hanem a kikapcsolódás, szórakozás, pihenés is hangsúlyos szerepet kap a Hlavnán.

 

Nagyon érezhető az is, hogy Kassa egyetemi város: közel 28 000 diák éli mindennapjait a városban, és ez meghatározó a belváros forgalmában is.

 

A helyi Kereskedelmi és Iparkamara és a klaszter közös szervezésében, hivatalos találkozó keretében találkozhatott a delegáció olyan kassai kereskedőkkel és vállalkozókkal is az utazás második napján, akik a főutcán tevékenykednek, így közvetlen párbeszédre is sor kerülhetett a klasztertagok és a helyi kereskedők között. Az ülés során,  a Miskolc Belvárosi Gazdaságfejlesztő Klaszter részéről Szarkáné Sipos Szonja klasztermenedzser vázolta az utazás és a klaszter céljait, további terveit és tevékenységeit.

 

A hivatalos megbeszélések célja főként a tapasztalatszerzés volt, vagyis az, hogy a résztvevők tájékozódhassanak, és megismerhessék azokat a Kassán már működő, és miskolci viszonylatban is esetlegesen megvalósítható elképzeléseket, melyek a turizmus, a főutca, és a belváros fontosságát kívánják kiemelni.

Összességében elmondható, hogy noha a két város eltérő adottságokkal és helyzettel bír, a látogatás jó alkalom volt arra, a Belvárosi Klaszter tovább gazdagítsa ismereteit, keresse a további együttműködés megvalósításának lehetőségeit.

 

Az utazás a klaszter elnyert pályázati forrásából (ÉMOP-1.2.1-11-2011-0025) valósulhatott meg.