11. Átjelentkezés nem duális képzési formába
Nem csak a sikeres állami, valamint vállalati felvétel és a szeptemberi beiratkozás közötti időszakban van lehetőség visszalépni a nem duális képzési formába. Amennyiben a sikeres általános állami vállalati felvételt követően, a már elindult duális képzés során a hallgató nem kívánja duális formában folytatni a képzést, bármikor kérheti átvételét a "hagyományos", nem duális nappali munkarendű szakra.
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 44. §-a értelmében:
"A hallgató hallgatói munkaszerződés alapján kétféle módon végezhet munkát:
- a képzési program keretében, illetve a képzés részeként megszervezett szakmai gyakorlat vagy gyakorlati képzés során az intézményben, az intézmény által alapított gazdálkodó szervezetben vagy külső gyakorlóhelyen,
- a képzési programhoz közvetlenül nem kapcsolódóan a felsőoktatási intézményben vagy a felsőoktatási intézmény által létrehozott gazdálkodó szervezetben."
A szakmai gyakorlaton hallgatói munkaszerződés alapján történő hallgatói munkavégzés részletes feltételeit és a hallgatói munkaszerződés tartalmát a 230/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet határozza meg. Eszerint szakmai gyakorlatra kötelezett hallgató képzési program keretében, illetve a képzés részeként megszervezett szakmai gyakorlat vagy gyakorlati képzés esetén a szakmai gyakorlóhellyel kötött hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát.
A hallgatói munkaszerződés alapján munkát végző hallgató foglalkoztatására a Munka Törvénykönyve(2) rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell. A Kormány a hallgatói munkaszerződésre vonatkozó szabályok meghatározása során a Munka Törvénykönyvénél a hallgató számára kedvezőbb feltételeket állapíthat meg.
A hallgatói munkaszerződés tartalmát (adatok, gyakorlóhely, szakképzettség, díjazás, munkakör, szakmai felelős, kötelezettségek, jogok) a 230/2012 (VIII. 28.) Korm. rendelet 18. §-a határozza meg.