Új szabályok a tanulószerződések elszámolásának rendszerében

A hatályba lépett új Szakképzési törvény (Szkt.) értelmében 2021. január 01-től megváltozott a tanulószerződéssel foglalkoztatott tanulók után igénybe vehető csökkentő tétel mértéke és számítási módja.

A visszaigénylést korábban szabályozó 280/2011. (XII. 20.) Korm. rendelet a gyakorlati képzés költségeinek a szakképzési hozzájárulás terhére történő elszámolásánál figyelembe vehető gyakorlati képzési normatívák mértékéről és a csökkentő tétel számításáról illetve a 2011. évi CLV. törvény a szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról hatályon kívül helyezésre kerültek, azok szabályai tovább nem alkalmazhatóak.

 

Ennek következménye, hogy a korábbi alapnormatíva helyett arányosított önköltség került bevezetésre továbbá a kiegészítő csökkentő tételek (beruházási, oktatói, és a tanműhely-fenntartási) 2021-től már tanulószerződés alapján sem érvényesíthetők.

 

Az új számítási mód (Szkt. 107.§(2)):

 

A bruttó kötelezettség csökkenthető tanulónként, a szakirányú oktatás arányosított önköltsége alapján az egy munkanapra vetített mérték és - a szakképző intézményben teljesített oktatási nap kivételével - az adóév munkanapjai számának szorzataként.

 

Az adókedvezmény meghatározása 2021-ben, egy hónapra vetítve, tanulószerződés esetén (1.200.000 (Ft/fő/év) x súlyszorzó)/254 x az elszámolható napok száma az adott hónapban ahol,

 

a) 1.200.000 Ft/fő/év: az önköltség mértéke tanulónként egy évre, szakmától függetlenül, a központi költségvetési törvényben meghatározva

 

b) súlyszorzó: a 2020. január 1-jét megelőzően érvényes Országos Képzési Jegyzékben meghatározott szakképesítések kifutó rendszerben alkalmazandó súlyszorzóját, vagyis a jelenleg hatályos tanulószerződések esetén- a 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet  4/A. melléklet szerint kell figyelembe venni.

 

c) arányosított önköltség: a) és b) szorzata

 

d) 254: 2021-ben a munkanapok száma

 

e) elszámolható napok száma az adott hónapban: adott hónap munkanapjainak száma a mérvadó, az iskolában töltött, oktatási napnak minősülő napok után nem lehet visszaigényléssel élni.

 

20%-os sikerdíj:

Új szabály, hogy a bruttó kötelezettség csökkenthető tanulószerződés esetében is az igénybe vett adókedvezmény 20%-ának megfelelő összeggel, ha a tanuló sikeres szakmai vizsgát tett.

A változás a visszaigénylést érinti, a megkötött tanulószerződésekben meghatározott tanulói pénzbeli juttatás összegét nem befolyásolja, a tanulószerződéseket ezért módosítani nem kell.

 


A felmerülő kérdéseivel keresse tanácsadó kollégáinkat, elérhetőségeink: IDE kattintva!