A szálláshely-szolgáltatási tevékenység adózása
A szálláshely-szolgáltatói tevékenység – ideértve a falusi szálláshely szolgáltatókat, fizetővendéglátókat is – olyan adóköteles tevékenység, amely kizárólag adószám birtokában folytatható.
Az e tevékenységből származó jövedelem főszabályként önálló tevékenységből származó jövedelemként adóköteles. A jövedelem meghatározása két módszer szerint történhet.
Az egyik a tételes költségelszámolás alkalmazása, amikor a jövedelem a bevételből az igazolt költségek levonásával határozható meg. A másik lehetőség a 10 százalékos költséghányad alkalmazása. Ebben az esetben az önálló tevékenység bevételével szemben költségként elszámolható az önálló tevékenység bevételének 10 százaléka.
Az adó mértéke a kétfele módszer egyikével megállapított jövedelem 16 százaléka.
Az előzőeken kívül a személyi jövedelemadó törvény lehetővé teszi a tételes átalányadózás választását is. A tételes átalányadózást kizárólag fizetővendéglátó tevékenységet folytató olyan magánszemély választhatja, aki – nem egyéni vállalkozóként – egyéb szálláshely-szolgáltató tevékenység keretében biztosít szálláshelyet ugyanannak a személynek adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra. A tételes átalányadó évi összege szobánként 32 ezer forint. Ezen összeg kizárólag abban az esetben arányosítható, ha a magánszemély jogszerűen választotta a tételes átalányadózást, de azt követően bekövetkezett változás miatt már nem felel meg az átalányadózás feltételeinek, egyéb esetben pl. a tevékenység évközben történő kezdése esetén viszont nem.
A szálláshely-szolgáltatási tevékenység adózásával kapcsolatban bővebb tájékoztatás kérhető telefonon a NAV Általános Tájékoztató Contact Centerén (06-40/42-42-42) keresztül.